
Kitaristi, laulaja ja lauluntekijä Örjan Mäki (vas.) ja Favorite Hippies: Johan Mäki, Zackharias Ahlvik & Daniel Engström
Pajalan Kaunisvaaran lainsuojattomalta ja tornionlaaksolaisen rootsin ykkösmieheltä Örjan Mäeltä ja hänen bändiltään Favorite Hippies on tulossa piakkon kakkosalbumi Love Is Hard ja siltä tässä ennakkomaistiainen Like Tears Don’t Exist.
Täytyy sanoa, että maistuu makialta kuin vastaleivottu ruisleipä, joten kakkosesta Love Is Hard on lupa odottaa kovempaa kuin esikoisesta Sidekick Stories, josta kirjoitin pari vuotta sitten muun muassa:
” Kokonaisuutena albumilla viehättää sen suloinen karheus ja pelimanni-henki. Levy soi ja hengittää niin kuin roots-levyllä pitääkin. Tunnelma on rela ja kiireetön kuin Rollari-Keith Richardsin soololevyillä.”